7. B - exkurze za poznáním do Sféry

2. října 2024
7. B - exkurze za poznáním do Sféry

V úterý 1. 10. se žáci 7. B vydali do areálu Automatických mlýnů v Pardubicích, kde navštívili vzdělávací centrum Sféra. Během dopoledne zavítali na programy Deepfaky a jiné výmysly a Světélkující krystaly.

Názvy programů napovídaly, co je od exkurze možné čekat. Ale skutečnost předčila naše očekávání. Vzdělávací centrum Sféra je umístěno v novém objektu vybaveném moderními technologiemi a laboratořemi.

Program Deepfaky a jiné výmysly je zařezen do kategorie programů IT/VR (informační technologie a virtuální realita). Program se odehrává v učebně vybavené počítačovou technikou. Každý žák si vše mohl vyzkoušet samostatně. Posuzovala se pravdivost a nepravdivost fotografií, hodnotilo se využití umělé inteligence (AI) a žáci si vyzkoušeli i svou počítačovou a mediální gramotnost.

Druhý program byl z oboru chemie. Přestože naši sedmáci se začnou chemií zabývat až v příštím školním roce, základy práce v laboratoři si vyzkoušeli již nyní. Byli seznámeni s bezpečností práce v laboratoři, oblékli si ochranné pomůcky a pustili se do vytváření roztoku, jeho zahřívání a filtrování.

Čtyři hodiny utekly jako voda a vraceli jsme se do školy na oběd a odpolední výuku. Děkujeme lektorům za příjemně strávené dopoledne.

Mgr. Iva Kaplanová

Mgr. Olga Doskočilová