Návštěva 4. C ve Vzdělávacím centru Sféra v Automatických mlýnech Pardubice

25. září 2024
Návštěva 4. C ve Vzdělávacím centru Sféra v Automatických mlýnech Pardubice

Dne 24. 9. 2024 se žáci třídy 4. C vydali na vzrušující výpravu do Vzdělávacího centra Sféra, které se nachází v areálu Automatických mlýnů v Pardubicích. Cílem návštěvy bylo zapojit se do dvou zajímavých vzdělávacích programů zaměřených na chemii a práci se dřevem, kde si žáci mohli vyzkoušet své dovednosti a užít si spoustu zábavy.

Po příjezdu do vzdělávacího centra byli žáci rozděleni do dvou skupin, aby se mohli postupně zúčastnit obou aktivit – chemického programu „Bublinkování“ a programu „Dřevo“.

Bublinkování: Experimentování s chemií

První polovině žáků patřil chemický program s názvem „Bublinkování“. Žáci si oblékli ochranné pláště a nasadili brýle, aby se mohli pustit do řady zajímavých chemických pokusů. Pod vedením zkušených lektorů zkoumali různé reakce, které vedly ke vzniku bublin a pěny, a učili se o základech chemie hravou formou.

Děti si vyzkoušely různé experimenty, například vytváření mýdlových bublin, bublin s oxidem uhličitým a další chemické reakce, které přinášely fascinující a barevné výsledky. Zážitky z chemického programu pomohly žákům lépe pochopit vědecké principy a probudily v nich zvídavost a zájem o přírodní vědy.

Dřevo: Výroba hrací kostky

Druhé polovině žáků patřil  program věnováný práci se dřevem, kde si žáci mohli vyzkoušet roli malých řemeslníků. Pod dohledem odborníků se učili pracovat s nástroji jako jsou pilníky a smirkové papíry, aby si mohli vlastnoručně vyrobit dřevěnou hrací kostku. Každý žák dostal vlastní kus dřeva a krok za krokem si připravoval materiál, opracovával hrany a zdobil kostku podle svých představ.

Výroba hrací kostky byla nejen kreativní činností, ale také skvělým cvičením manuální zručnosti a přesnosti. Na konci programu si každý žák odnesl svou vlastnoručně vyrobenou hrací kostku jako památku na skvěle strávený den.

Po skončení prvního programu se skupiny vyměnily, aby si všechny děti mohly vyzkoušet oba připravené workshopy. Díky tomuto rozdělení si žáci mohli užít všechny aktivity naplno a ve skupinách se mohli vzájemně podporovat a povzbuzovat.

Návštěva Vzdělávacího centra Sféra byla pro žáky 4. C nezapomenutelným zážitkem plným nových poznatků a praktických zkušeností. Chemické pokusy i práce se dřevem jim ukázaly, jak zajímavý může být svět vědy a řemesel. Děti si odnesly nejen nové vědomosti, ale také spoustu nadšení do dalšího objevování. Děkujeme všem lektorům a organizátorům za skvěle připravený program, který žákům přinesl spoustu radosti a inspirace!

Mgr. et Mgr. Denisa Sitová