Evropský den jazyků - 8. ročník

6. října 2024
Evropský den jazyků - 8. ročník

K příležitosti Evropského dne jazyků jsme 3. října přivítali v osmých třídách návštěvu z pardubického Eurocentra. Jelikož naši osmáci v letošním školním roce rozšiřují své jazykové obzory o němčinu a španělštinu, byl tento program určen právě jim.

Dvouhodinový program byl připraven pro obě třídy shodně. První část byla zaměřena na to, aby žáci získali přehled a nové informace ohledně důležitého komunikačního prostředku - jazyka. Překvapující pro všechny bylo, že na celém světě existují jazyky v řádů tisíců. Pro některé bylo velmi obtížné zařadit jazyk do správné jazykové rodiny. A to i ten, který se učí. Ze světa se téma jazyka zúžilo na prostor Evropy a rovnosti jazyků. Žáci se zapojovali do debaty k tématu. V následující části se rozdělili do čtyř skupin, kdy si během soutěže poměřili síly na dané téma ve hře Riskuj.

Aby nezůstalo jen u teoretické části, program byl doplněný i o zvukové ukázky a občas bylo velmi složité odhadnout, o který jazyk se jedná. V případě angličtiny, němčiny a španělštiny se chopili s chutí přidělených rolí a zkusili si správnou výslovnost daného textu.

Za program, který poskytuje Eurocentrum žákům zdarma, velmi děkujeme!

Mgr. Barbora Motyčková

Mgr. Alena Srkalová