V nedávné době proběhla českými médii znepokojující zpráva o tom, že čeští policisté řeší úmrtí dítěte, které plnilo výzvu z TikToku. Taková zpráva samozřejmě nenechá žádného rodiče ani učitele v klidu. Jak ale správně reagovat?
Na úvod je třeba říct, že nebezpečné výzvy kolují na interenetu už pár let. S dětmi je třeba si povídat o aplikacích, které používají, zda na nějakou výzvu narazily, případně co si o ní myslí. Mlčením o tom, že výzvy existují, věci nepomůžeme. Ovšem ani opačný extrém, kterým je vyjmenovávání jednotlivých výzev a zbytečné strašení, situaci neprospěje. Organizace E-bezpečí spatřuje správný postup v tom s dětmi otevřeně o výzvách hovořit, ptát se jich, zda se s nimi setkaly, a hlavně vysvětlit DOPADY takových výzev - tj. v čem jsou rizikové. Je v pořádku ilustrovat na příkladu, využít konkrétní kazuistiku a vysvětlit situaci - v čem je zrádná a co se může vymknout z kontroly i dospělému člověku. Děti si tato rizika neuvědomují a potřebují ke správnému porozumění nadhled a vysvětlení dospělého člověka. Skutečně je potřeba říct: „Pozor, toto je ale věc, která ti může způsobit vážné zdravotní komplikace, úmrtí, kóma..., i když to zpočátku vypadá jako legrace."
Do 13 let má smysl dětem jejich zařízení kontrolovat, od 13 se už musíme spíše spolehnout na to, že jsme je naučili, jak se chovat bezpečně, jak o věcech přemýšlet kriticky. Děti mladšího školního věku nepochybují o tom, že co vidí na sítích, je skutečné. Je potřeba připomínat, že video není realita.
Není od věci zmínit, že účet na sociální síti si může dítě v České republice založit od 15 let. Aplikace TikTok je ale v tomto specifická a lze ji stáhnout, aniž bychom si účet zakládali.
Mysleme prosím na otevřenou komunikaci s dětmi, vyslechněme, co nám chtějí říct a věnujme čas a úsilí tomu, aby se naučily se sítěmi zacházet bezpečně. Nejlepší prevencí na světě je zájem o vlastního potomka, přehled o jeho aktivitách a zájmech.
Mgr. Lucie Dlouhá