Spolu s lektorem Mgr. Martinem Suchomelem z programu Etika mezi světy si sedmáci nejprve ujasnili pravidla smysluplné komunikace. Následovala aktivita „Pustý ostrov“, kdy žáci ve skupinkách vybírali, co je důležité si zachovat na pustém ostrově. Mé učitelské srdce zaplesalo, když po usilovném přemýšlení a diskuzi daly jednotlivé skupinky (pro někoho možná překvapivě) nakonec přednost zdraví, přátelům, svobodě, důstojnosti a naději před pohodlím, sladkostmi, Youtube, X-boxem a seriály.
Dále byla dětem promítnuta prezentace, kde bylo poukázáno na měnící se ideály krásy napříč stoletími. Věstonická venuše spolu s Twiggy a mnoha dalšími (i mužskými) idoly dávných dob, myslím, jasně demonstrovaly, jak plytké a povrchní hodnoty prezentují nynější média, jak nezdravý a zbytečný je jejich tlak na „kult těla“.
Třešinkou na dortu byla závěrečná výzva: namaluj a popiš, jaké vlastnosti by měl mít ideální partner či partnerka. Chlapci poté dostali ještě záludnější úkol, a sice definovat vnitřní krásu, dívky měly naopak definovat vnitřní sílu.
Celým dnem nás provázela oslava jedinečnosti a prostor k sebevyjádření, čehož žáci a žákyně 7. B využili beze zbytku, a co je nejdůležitější, projekt sami vyhodnotili jako přínosný.
Mgr. Lucie Dlouhá