Spolu s dětmi jsme si nejen v rámci hodin angličtiny připomněli, že halloweenská tradice se v anglicky mluvících zemích rozvinula z pohanského svátku Samhain, který slavili Keltové. All Hallows' Eve (předvečer Všech Svatých), tedy noc z 31. října na 1. listopadu, pro ně znamenala konec období hojnosti, tepla a světla a začátek doby tmy, zimy a nejistoty. Tuto noc se také smývá hranice mezi mrtvými a živými. Řekli jsme si, že když si oblékneme kostým, zlí duchové nás nepoznají a jsme chráněni.
Povídali jsme si o symbolice Jack-o´lantern, tedy vyřezávané dýně, do které se vkládala svíčka, o tom, že původně lidé vyřezávali například tuříny nebo brambory. O podlém Jakovi, který měl půtku s ďáblem, a proto ho po jeho smrti nepřijali ani do nebe, ani do pekla. Byl tedy odsouzen k věčnému putování a světlo v jeho lampě z tuřínu se stalo symbolem ochrany před zlými silami.
Na závěr jsme si připomněli, že na našem území se podle křesťanské tradice 2. listopadu slaví Dušičky, kdy vzpomínáme na naše zemřelé a zapalujeme jim svíčky.
Mgr. Lucie Dlouhá