EVVO exkurze 5. ročníku v ekocentru Paleta v Oucmanicích

20. listopadu 2016
EVVO exkurze 5. ročníku v ekocentru Paleta v Oucmanicích
V pondělí 24. a v úterý 25. října se zúčastnily obě třídy 5. ročníku naší školy spolu se svými třídními učiteli dvoudenní EVVO pobytové exkurze v Ekocentru Paleta v Oucmanicích.

Během této exkurze se žáci zapojili do šesti výukových programů, které byly zaměřeny nejen environmentálně, ale také na mezilidské vztahy a stmelování kolektivu. Takovým programem byl hned ten první. Během pondělního dopoledne si žáci v programu Jeden za všechny, všichni za jednoho vyzkoušeli různé hry a pohybové aktivity zaměřené na vztahy v kolektivu, vzájemnou pomoc, podporu a důvěru. Jednotlivé kooperativní hry vedly žáky k pochopení nezbytnosti spolupráce a přátelství.

Odpoledne jsme započali programem Zdravá svačina, ve kterém se děti seznámily se základními zdravými, či netradičními druhy potravin a možnostmi jejich využití v kuchyni. V praktické části si poté připravily ve skupinách zdravý pokrm ke svačině dle vlastního výběru (zeleninové a luštěninové saláty a pomazánky, ovocné saláty, ovesné a pohankové kaše apod.).

Druhou část odpoledne jsme během kombinovaného pracovně zaměřeného programu Na statku + Hospodářská zvířata strávili venku. Ve chlévě si děti vyzkoušely péči o hospodářská zvířata, na zahradě pak některé z podzimních zahradnických prací, péči o kompost apod. Oblíbenou činností bylo také seznámení s kořenovou čističkou odpadních vod a čas před večeří naplnily pohybové aktivity venku.

Večerní program po večeři byl pro obě třídy klidovější – žáci se seznámili se základními druhy léčivých bylinek, které rostou na našich zahrádkách. Měli možnost si je očichat a poznat, ochutnat jednotlivé bylinkové čaje, dozvědět se, k čemu se používají, a na závěr si také namíchat a pojmenovat vlastní směs. Názvy vzniklých čajů jednotlivých žákovských skupin byly velmi originální a zajímavé, vlastní směsi pak zdravé i chutné.

Úterní dopoledne naplnily závěrečné dva programy – Lesy v ohrožení a Africká vesnice. V prvně jmenovaném jsme si uvědomili význam lesů, jejich důležitost a souvislost mezi lidskou činností a poškozováním lesů. Zamysleli jsme se nad tím, co nám les dává a čím je užitečný pro přírodu a krajinu. Žáci si vytvořili jednoduchý model lesa, na kterém se seznámili s jeho zranitelností vůči negativním přírodním i lidským vlivům. Během jednotlivých her a pohybových a kooperativních aktivit si i díky následující diskuzi uvědomili nevýhody smrkových monokultur a poznali všechna nebezpečí, která ohrožují zdravou rovnováhu lesa. Nechyběla ani tvořivá činnost – výstup z tohoto programu si budete moci prohlédnout na nástěnce ve škole před oběma třídami.

Závěrečná simulační hra Africká vesnice byla příjemným zakončením naší exkurze. Během ní se děti seznámily s kritickou ekonomickou a sociální situací v nejchudších částech světa, program byl zaměřený také na pochopení významu humanitární pomoci, protože hra simuluje život chudé zemědělské africké vesnice rok po roce se všemi typickými problémy: hladem, suchem a neúrodou, ozbrojenými konflikty a řadou zdravotních rizik. Zajímavou součástí programu byl také poslech africké hudby, seznámení s několika domorodými výrazy i některými zajímavými zeměpisnými reáliemi afrického kontinentu.

Co napsat závěrem? Exkurze se nám velice líbila a vydařila se. Jednotlivé programy byly pro děti smysluplné a přínosné, líbilo se nám jejich pestré a rozmanité zaměření nejen na aspekty vzdělávací, ale také výchovné, pracovní i estetické. Věříme, že také jejich zážitkové zaměření podpoří u dětí jejich citlivý vztah k přírodě a okolnímu prostředí.

Fotogalerie