V pondělí 26. 9. 2022 jsme u nás ve škole oslavili Evropský den jazyků, do kterého se může nějakým způsobem zapojit každý. Pojďte si přečíst pár řádků o tom, jak jsme se v tento den zapojili my.
Co je vlastně Evropský den jazyků (EDJ)? Je to den, ve kterém se celá Evropa zaměřuje na podporu učení se jazykům, a od roku 2001 se tento den z iniciativy Rady Evropy ve Štrasburku každoročně slaví právě 26. září.
Jazykové dovednosti jsou právem pro každého, což je jedním z hlavních poselství EDJ, který je podporován Evropským centrem pro moderní jazyky Rady Evropy. Evropa je bohatá na jazyky – existuje přes 200 evropských jazyků a dalšími jazyky hovoří v Evropě občané pocházející z jiných kontinentů. Učení se jazykům je přínosné pro mladé lidi i pro starší – nikdy nejste příliš staří na to, abyste se mohli učit jazyk a využívat možnosti, které vám to otevírá. I když budete znát jen pár slov jazyka země, do které cestujete (třeba na dovolenou), můžete se díky tomu seznámit s novými přáteli a poznat nové lidi. Učení se jazykům jiných lidí je cestou, která nám napomáhá vzájemně si lépe porozumět a překonávat kulturní rozdíly.
(Oficiální stránky Evropského dne jazyků zde)
S dětmi z Klubu konverzace v anglickém jazyce (7. - 9. ročník) jsme se rozhodli zapojit se do oslav EDJ, abychom poukázali na bohatou jazykovou a kulturní rozmanitost Evropy, a připravili jsme tedy pro jejich spolužáky a vyučující setkání v podobě jazykových dílen.
Nejprve proběhla propagace formou letáčků a školního rozhlasu. Letáčky děti rozdávaly v šatnách, aby své spolužáky prozvaly na připravovanou událost a rozhlasové hlášení si vzala na starost Adéla Komersová, která byla ostatními vybrána.
Z velkého množství evropských jazyků si děti vybraly češtinu, španělštinu, francouzštinu, němčinu, italštinu, ukrajinštinu a znakový jazyk. Samotné setkání se uskutečnilo odpoledne po vyučování v jazykové a počítačové učebně a probíhalo tak, že si děti připravily stánky vybraných evropských jazyků se základními frázemi v daném jazyce, drobným občerstvením - typickým pro danou jazykovou oblast, zábanými aktivitami (nejdelší slova, jazykolamy, karetní hry se slovní zásobou, znakování) a fotokoutek s rekvizitami, které děti vytvořily speciálně pro tuto událost. Dále si návštěvníci mohli zkusit online kvízy v počítačové učebně. První spočíval v hádání 20 zemí z fotografií z celé Evropy a ten druhý v rozpoznávání cizí řeči z rozhovorů.
Všichni, kteří s námi přišli EDJ oslavit, dostali u vstupu tzv. jazykový průkaz, na kterém se dozvěděli, jaká stanoviště je čekají a že je mohou navštívit v libovolném pořadí. Za splnění všech stanovišt si každý mohl vybrat drobnou odměnu. Bylo příjemné, že se k nám přidali i někteří rodiče a také zaměstnanci školy. Věřím, že si tak s námi jazykové odpoledne velmi užili. Dokonce se k nám po rozdávání propagačních letáků připojili i další dobrovolníci z řad žáků, kteří se nechali do dění EDJ strhnout.
Žákyně a žáci z „realizačního týmu" se dozvěděli spustu zajímavých věcí spojených s vybranými jazyky a kulturní rozmanitostí, ale také si vyzkoušeli zorganizovat vlastní událost od začátku do konce, přípravu propagačních materiálů a výzdoby. Navíc si také prohloubili své schopnosti a dovednosti v oblasti komunikace s lidmi, spolupráce, ale zároveň i samostatnosti. Celá událost se podle průběhu a ohlasů moc vydařila a už teď se tešíme na další projekty. Jak se celý projekt povedl se můžete podívat na fotografiích a videu zde
Za děti z klubu konverzace v anglickém jazyce.