4. A ve Sféře na výukových programech

19. října 2024
4. A ve Sféře na výukových programech

V úterý 15. října čtvrťáci navštívili polytechnické centrum Sféra v Pardubicích. Prozkoumali zde svět chemie a textilu ve výukových programech Bublinování a Fantastické rostliny.

V programu Fantastické rostliny se děti seznámily s různými vlastnostmi textilií a podle nich pak vybíraly látky na trička, šaty, obal na mobil nebo třeba na polštář. Seznámily se s tím, jak vypadá tkalcovský stav a kolovrátek. Samy si pak vyzkoušely tkaní, pletení na pletařském mlýnku, šití květin a ti nejšikovnější i vyšívání.

V programu Bublinování děti poznaly, že chemie nemusí být jen nezáživná věda a spousta učení, ale i zábava. Děti přiměly bublinky, aby tančily na suchém ledu, připravily si z roztoku v kádince vlastní bublifuk a tvořily bubliny či sopku. Při pozorování chemických pokusů zjistily, že kyslík podporuje hoření nebo že kovy zbarví plamen.

Děti se do obou programů s chutí zapojily a zejména práce v laboratoři je moc bavila.

Mgr. Kateřina Enderová