První pomoc s ČČK

29. dubna 2024
První pomoc s ČČK

Dne 25. dubna nás navštívil pan František Hanák - ředitel Úřadu OS ČČK Pardubice, aby v první pomoci (resuscitaci) proškolil všechny žáky a žákyně předmětu Zdravotnická výchova a kroužku Mladý zdravotník.

Školení bylo rozděleno na 2 skupiny:

První skupinu tvořily děti, které navštěvují předmět Zdravotnická výchova (volitelný předmět v 6. ročníku). Pan Hanák je nejdříve seznámil s rozdílem mezi „normálním" dechem a tzv. lapavým dechem až stavem bezvědomí, tedy úplnou zástavou srdečního rytmu. Poté si žáci na figuríně dospělého člověka zkoušeli resuscitaci po dobu 1 minuty. Vše bylo digitálně zaznamenáváno, aby hned věděli, jak si počínali - jestli provedli dostatečný počet stlačení (100-120 stlačení za 1 minutu), jestli stlačovali dostatečně hluboko, případně zda dostatečně uvolňovali. Přišlo překvapení, téměř všechny děti měly úspěšnost nad 97%, což je úžasný výsledek. A vzhledem k tomu, že to děti zkoušely úplně poprvé v životě, naši radost to ještě znásobilo. Některé děti hned po školení projevily zájem, že by příští školní rok chtěly začít navštěvovat kroužek Mladý zdravotník.

Druhou skupinu tvořili žáci a žákyně z kroužku Mladý zdravotník. Vzhledem k tomu, že se některé děti z této skupiny za necelé dva týdny zúčastní soutěže mladých zdravotníků, pořádané Českým červeným křížem, byl pan Hanák již mnohem náročnější na získané znalosti. Po praktické stránce si děti postupně vyzkoušely 2 minutovou resuscitaci nejen na figuríně dospělého člověka, ale taktéž juniora, kde již bylo zapotřebí přidat vdechy (pouze na počátku 5 vdechů, následuje 15 stlačení, 2 vdechy, opět 15 stlačení atd.).

Ovládat poskytnutí první pomoci je velice důležitá věc. Jsem moc ráda, že jsou mezi námi děti, které jsou ochotny se vzdělávat i ve svém volném čase.

Další fotografie a videa si můžete prohlédnout zde.

Ing. Lada Richterová, Ph.D.